TEKSTE TË REJA

DISPOZITAT E ZEKATUL FITRIT

DISPOZITAT E ZEKATUL FITRIT

Zekatul fitri është bërë legjitim në vitin e dytë hixhrij, në të njejtin vit kur u bë obligim agjërimi i Ramazanit. Argument për legjitimitetin e tij janë shumë hadithe që transmetohen në sunnetin e profetit siç është hadithi i Ebu Seid el-huderiut radiallahu anhu i cili thotë: “Ne e jepnim...

LAMTUMIRË MUAJ I AGJËRIMIT

LAMTUMIRË MUAJ I AGJËRIMIT

Lamtumira e muajit të agjërimit dhe namazit të natës, diçka rreth zekatul-fitrit dhe etikës gjatë bajramit Hutbeja e parë Falënderimi i takon Allahut. Atë e falënderojmë dhe prej Tij ndihmë dhe falje kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje nga Allahu prej të këqijave të vetvetes dhe të veprave tona. Kë e udhëzon Allahu s’ka kush...

NË PREJ IFTARËVE 2014/1435

NË PREJ IFTARËVE 2014/1435

Sh. H El Ihsan sot me sukses e organizoi iftarin në të cilin u ftuan 350 mysafir. Iftari u realizua në një atmosferë të këndshme në oborrin e Sh. F. Kongresi i Manastirit. Në një vend të bashkuar nga Islami kishim shqipëtarë, boshnjakë, romë e kombësi tjera si dhe profile...

VLERA E PENDIMIT NË KUR'AN DHE SUNET

VLERA E PENDIMIT NË KUR'AN DHE SUNET

" .. dhe pendohuni tek Allahu të gjithë o ju besimtarë, në mënyrë që të shpëtoni." (Nur: 31). " dhe ata që nuk pendohen janë mizorë." (Huxhurat: 11).

METODAT E PËRFORCIMIT TË VËLLAZËRISË NË MUAJIN RAMAZAN

METODAT E PËRFORCIMIT TË VËLLAZËRISË NË MUAJIN RAMAZAN

1. Nëse një vëlla e do vëllanë e tij musliman, le t'ia tregojë atij se e do për hir të Allahut. 2. Duhet t'i kryejë të gjitha obligimet që i ka ndaj vëllait të tij mysliman. 3. Të kujdeset për t'ia kryer ndonjë nevojë atij.

KËSHILLA PËR AGJËRUESIT ( PJESA E KATËRT)

KËSHILLA PËR AGJËRUESIT ( PJESA E KATËRT)

1. O agjërues: Dije se vëllazëria për hir të Allahut është një dhunti nga Allahu të cilën Allahu i Lartësuar e mbjell në zemrat e besimtarëve të sinqertë. 2. O agjërues: Dije se vëllazëria për hir të Allahut është një cilësi e pandashme imanit dhe shoqëruese e devotshmërisë.

SI TË JETË AGJËRIMI JONË MË AFËR PRANIMIT?

SI TË JETË AGJËRIMI JONË MË AFËR PRANIMIT?

Përgjigjen e gjejmë në hadithin e të dërguarit të Allahut, sal-Allahu alejhi ve selem, ku na udhëzon për mënyrën se si duhet t’i përkushtohet agjërimit, e të zbatojmë atë në formën më të mirë,

VLERA E LEXIMIT TË KURANIT

VLERA E LEXIMIT TË KURANIT

Allahu,- xhele ue ala thotë: يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَشِفَاءٌ لِمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ “O njerëz, ju ka ardhur madje këshilla (Kur’ani) nga Zoti juaj, ilaç për zemrat tuaja, udhëzim dhe mëshirë për besimtarët." (Junus: 57).

PËRKUJTIME NGA RAMAZANI

PËRKUJTIME NGA RAMAZANI

Disa ndodhi gjatë muajit Ramazan në kohën e të dashurit, Muhamedit, sal-Allahu alejhi ve selem. 1-Zbritja e shpalljes së Kuranit, fillimi i thirrjes islame dhe atë në ditën e Hënë, më datë 21 të Muajit Ramazan. 2-Vdekja e nënës së besimtarëve, Hadixhes, radijallahu anha.

«
||
»

Zgjodhëm për ju

Hutbe

Ilmihali

VLERA E SURES BEKARE

VLERA E SURES BEKARE

Sureja Bekare është sureja e dytë me radhë në Kuranin Famëlartë. Është më e gjata në Kuran me 286 ajete. Në këtë sure gjendet edhe ajeti më i gjatë në...

Shenjat e ardhjes së Profetit

Shenjat e ardhjes së...

Me sa u përmend në temën para kësaj, duket qartë se ishte zgjeruar e çara midis Profetit (paqja e Allahut dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) dhe popullit të...

Gruaja dhe Familja

RREZIKU DHE PASOJAT E DËMTIMIT...

"(Çifutët e braktisën Teuratin) dhe shkonin pas shpifjeve që bënin djajtë kun...

GRUAJA E NDERSHME, SA BEGATI E...

Ishte një njeri i varfër dhe e punonte një punë modeste. Një ditë nga ditët, papri...

A DONË TA DISH SE KUR NUK JE B...

1. Kur burri hyn në shtëpi, dhe ti nuk e len çdo gjë që e ke në dorë, dhe nuk shko...

NËNA E POROSIT DHE E KËSHILLON...

Biri im i shtrenjtë.. Një ditë prej ditëve, do të më shohësh si plakë, dhe sje...

Fb postime

GJEJE KU GJENDET KY ...

Nëse i ke dhjet kuti dhe në njërën prej tyre gjendet një diamant sh...

MEDITO RRETH KËSAJ F...

“Ai (munafiku) me siguri do të thoshte: si mos të kishte ekzistuar ...

RISKU

Risku nuk përkufizohet në pasuri e ushqim, furnizimi i Allahut ësht...

BËHU I DREJTË

“E vëllai im, Haruni, është më orator se unë, andaj dërgoje atë me ...

IMAM_NEVEVIU.jpg

Opinione

GJENOCIDI ASADIAN NDAJ SIRIANËVE

GJENOCIDI ASADIAN NDAJ SIRIANËVE

Çfarë e trimëroi tiranin Beshar Asad që të zgjeroi përdorimin e armëve kimike kundër popullit...

PRONONCIM LIDHUR ME NDODHITË NË EGJIPT

PRONONCIM LIDHUR ME NDODHITË NË...

I falënderuar është Allahu i cili padrejtësinë ia ndaloi Vetes dhe e ndaloi atë mes...

E "SHKRETA" KOSOVË!

E SHKRETA KOSOVË!

Të shkretë e mjerane ty të bënë! Sot, ti mbyll veshët dhe gojën. Sot, ti...

Videoja e Ditës

Facebook

Twitter

Google Plus

YouTube

 • dildo 26.07.2014 23:47
  Hello, I want to subscribe for this weblog to take most up-to-date updates, so where can i do it ...
   
 • zcode system free 26.07.2014 11:04
  , How to Meditatе, A Gulde to Sdf-Discovery, (Neѡ Уork, New Yօrk: Bantam Books, 1974). The cоmbіned forces ...
   
 • deseo sexual 25.07.2014 21:45
  Great blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using? Can I get your ...

Vizitorë

11648168
Sot
Dje
Këtë javë
Javën e kaluar
Këtë muaj
Muajin e kaluar
Gjithsej
2013
12130
30136
216211
276194
9776
11648168

IP e juaj 50.17.88.74
Sot: 2014-07-31
« July 2014 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Drejtpërdrejt 24h

 
 
 
 
 

Kush është në linje

Kemi 122 miq dhe s'ka anëtarë në linjë

Kontakti

 • Address: Rr. Petre Georgiev Nr. 63, Shkup 1010, Çair, R. Maqedonisë
 • Tel: +(389) 22 612 932
 • Fax: +(389) 22 612 932
 • Email: Kjo adresë emaili po mbrohet nga spambotet. Të duhet aktivizimi i JavaScript për me e pa.  
 • Website: http://www.albislam.com

w09fywpyrftad8s1f46s.png